wtorek, 10 grudnia 2013

grudzień, czyli czas na prezenty...

W grudniu dominujący temat wpisów na blogach to sprawy okołoświąteczne, a głównie prezenty. Ja jednak postanowiłam podejść do tematu bardzo przewrotnie. Spróbuję Was przekonać do tego, aby w tym roku prezentów nie kupować, albo przynajmniej mocno ograniczyć ich ilość...W moim przypadku wszystko zaczęło się od lektury książki Minimalizm Leo Babauta. Ta książka otworzyła mi oczy. Niby wszystko, albo przynajmniej większość z tego, co w niej przeczytałam jest oczywiste i każdy sam może dojść do wielu zawartych w tej książce wniosków, jednak dla mnie takie skumulowanie wielu przemyśleń w jednym miejscu było naprawdę szokujące. Od razu pomyślałam o Świętach i całej otoczce z nimi związanej, która jest niemalże całkowitym zaprzeczeniem idei minimalizmu. Ten wszechobecny konsumpcjonizm, przepych. Ta nasza polska mentalność - zastaw się, a postaw się. Czy to w ogóle ma sens? Przecież to właśnie wyzbycie się tego konsumpcjonizmu, znalezienie radości w małych rzeczach, ulotnych chwilach jest najcenniejsze. Przecież czas biegnie nieubłaganie. Za chwilę wiele rzeczy i osób, którymi możemy się teraz cieszyć już nie będzie. I wtedy dopiero poczujemy związaną z nimi pustkę. Życie mija nam na ciągłym pędzie za rzeczami materialnymi, a zapominamy o tym co najważniejsze, szczególnie w Święta. Zamiast biegać po sklepach tracąc czas i pieniądze, może warto zastanowić się nad tym co jest dla nas najważniejsze. Może warto poświęcić ten czas komuś bliskiemu. Bo te chwile z najbliższymi są bezcenne i ulotne. Pozostają po nich jednak bezcenne wspomnienia, których nie da się kupić. I których w żaden innym sposób sobie nie zapewnimy. Dobra materialne cieszą, ale zazwyczaj przez chwilę. Po jej upływie stają się dla nas normą i już nie doceniamy ich wartości. Zachęcam wszystkich do takiego minimalistycznego podejścia do Świąt w tym roku. Polecam lekturę książki Leo Babauty - nota bene, może to być właśnie pomysł na prezent, który nie zrujnuje finansów, a może przy okazji pomoże komuś otworzyć oczy, zatrzymać się i wyrwać z tego pędu, w którym żyje na codzień...

Dla wszystkich, którzy nie wyobrażają sobie jednak Świąt bez prezentów mam jeszcze inny pomysł, który u nas w domu pojawił się już jakiś czas temu. My w tym roku podjęliśmy decyzję, że w tym roku nie chcemy już przypadkowych prezentów. Trudno bowiem nie zauważyć, że większość prezentów gwiazdkowych to takie kupowane na szybko w pierwszym lepszym sklepie, bez przemyślenia, po to tylko tylko, żeby nikt bez prezentu nie został. Wydajemy w ten sposób pieniądze, a tak naprawdę nie zwiększamy satysfakcji obdarowanego. A przecież można zrobić prezent, który na pewno okaże się trafiony! My w tym roku postanowiliśmy prezenty zamienić na wsparcie finansowe dla potrzebujących. Staramy się wszystkim wspominać o tej idei, ponieważ, jak zauważyliśmy, wiele osób bardzo pozytywnie odnosi się do tego pomysłu. Niektórzy otwarcie mówią, że sami by na niego nie wpadli, a rzeczywiście można przy okazji Świąt zrobić coś dobrego dla innych.

Ja osobiście polecam zbiórkę dla Michałka, chłopca który w swoim życiu przeszedł już za dużo. Jego historia poruszyła mnie bardzo. Wiem, że pieniądze, które mu przekazaliśmy i pewnie jeszcze przekażemy będą wykorzystanie w odpowiedni sposób. Mam nadzieję że uda się sfinansować operację, która tak bardzo jest mu potrzebna do normalnego funkcjonowania. Niestety zbiórka posuwa się bardzo powoli, a czasu nie zostało już zbyt wiele. Może ktoś jeszcze zechce się przyłączyć? Zachęcam bardzo gorąco!

Takich pomysłów na wsparcie jest jeszcze wiele. Przykładem może być szeroko nagłaśniana i polecana  Szlachetna paczka, jak również odkryta przeze mnie niestety dopiero w tym roku - Robótka 2013.
Szalenie spodobała mi się ta ostatnia inicjatywa i na pewno w tym roku do niej dołączę! Polecam wszystkim. Naprawdę niewielkim nakładem czasowym i finansowym możemy wywołać szczery uśmiech na czyjejś twarzy! A to przecież bezcenne. To da nam prawdziwą radość i satysfakcję z dawania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz